רוצה לשוחח

פניה בוואטסאפ

פניה במייל

סקירה כללית של מחוז פמגוסטה בקפריסין

בשנים האחרונות קיימת נהירה של ישראלים רבים שמעוניינים לבצע מהלך של רילוקיישן ליעד קרוב או לחלופין לרכוש נכס להשקעה באזור אשר ממוקם יחסית קרוב לישראל.

אחת האופציות המרתקות שמוצעות לישראלים היא קפריסין. האי הקטן שנמצא במרחק של כ – 50 דקות טיסה מישראל, ומאפשר הנאה מכל העולמות. הן מגורים במיקום מנצח והן רכישת נכס במרחק של טיסה קצרה.

במאמר זה ניתן אינפורמציה מקיפה על כל מה שחשוב לדעת על הצד היווני של המחוז, כך שתוכלו לקחת החלטות מושכלות בנוגע לרכישת נכס בפמגוסטה.

מידע על מחוז פמגוסטה

מחוז פאמגוסטה שייך לחלק היווני של קפריסין, זהו חבל ארץ שמוחזק על ידי ממשלת קפריסין ולכן הוא משויך לאיחוד האירופאי.

מגוון נכסים להשקעה במחוז פמגוסטה

מחוז פאמגוסטה (Famagusta) הוא המחוז השני בגודלו באי קפריסין. לאחר הכיבוש הטורקי נותרו במחוז זה ארבע ערים בלבד והן סוטירה, פאראלימני, איה נאפה וודריניה וסוטירה. המחוז נקרא כך על שם עיר הנמל פאמגוסטה, הממוקמת מזרחית לניקוסיה שהייתה עיר הבירה של המחוז עד שחלק נכבד ממנה נכבש ע״י הטורקים ב-1974 ולכן כעת היא שייכת לאזור הטורקי.

בעוד מחוז פאמגוסטה התמודד עם אתגרים עקב חלוקת קפריסין, הוא עדיין מציע למבקרים הצצה להיסטוריה העשירה של האי ולפלאי הטבע. המורשת התרבותית של האזור, בשילוב עם קו החוף היפה והאתרים הארכיאולוגיים שלו, הופכים אותו ליעד מסקרן עבור המתעניינים בהיסטוריה, תרבות ואוהבי טבע.

הקהילה היהודית במחוז פאמגוסטה

לקהילה היהודית במחוז פאמגוסטה יש היסטוריה ארוכה ועשירה. יהודים מתגוררים באזור עוד מימי האימפריה הרומית, ומשפחות רבות חיו בו במשך דורות. עם השנים הן הפכו לחלק בלתי נפרד מהתרבות ומהכלכלה המקומית.

הקהילה ידועה במחויבות שלה לחינוך, כאשר בתי ספר ואוניברסיטאות רבים במחוז פאמגוסטה מספקים הזדמנויות חינוכיות מצוינות לסטודנטים מכל רקע. לקהילה זו יש גם תחושת זהות חזקה שבאה לידי ביטוי במטבח, בשפתם, במנהגים הייחודיים שלהם וגם בנושאים מהותיים בתחום הפוליטי, הכלכלי והתרבותי. היום אפשר להגיע לבית חב"ד בעיר איה נאפה וליהנות מארוחות כשרות במיוחד בסופי השבוע ובחגים.

הקהילה היהודית בפאמגוסטה חוותה תקופות טובות ותקופות רעות לאורך השנים:

מבחינה היסטורית, הייתה נוכחות יהודית קטנה בפאמגוסטה, במיוחד בתקופת ימי הביניים שבה שימשה העיר כמרכז מסחר חשוב במזרח הים התיכון.

אולם בעקבות אירועי המאה ה-15, כולל גירוש יהודים מספרד ופורטוגל, הגיע לפאמגוסטה זרם של פליטים יהודים. הם התיישבו בעיר ותרמו לחיי הכלכלה והתרבות שלה. בתקופה זו הוקם רובע יהודי המכונה "אוביידו" בתוך העיר פאמגוסטה המוקפת חומה.

במהלך מלחמת העולם השנייה, יהודים רבים נרדפו ונאלצו לברוח מבתיהם.

עם זאת, עקב אירועים היסטוריים שלאחר מכן, כולל הכיבוש העות'מאני ומאוחר יותר חלוקת קפריסין, האוכלוסייה היהודית בפאמגוסטה הידלדלה במשך מאות השנים. כיום, הקהילה היהודית בקפריסין מתרכזת בעיקר בעיר הבירה ניקוסיה ובחלקים אחרים של המדינה.

דמוגרפיה במחוז פאמגוסטה

ונכון למפקד אוכלוסין של ספטמבר 2021 הוא ביתם של כ49,700 תושבים, כאשר בסוטירה מתגוררים 6,200 תושבים, באיה נאפה 3,200 תושבים (שגדלים עד לכדי 40,000 איש בשיא עונת התיירות), פרלימני 16,000 תושבים, פרוטראס כ-20,000 תושבים (שגם הם גדלים לכ40,000 בשיא עונת התיירות), ועוד כ4,300 תושבים בכפרים מסביב. זהו אזור עשיר בהיסטוריה ובתרבות, עם כמה סוגים של עדות וותיקות ומגוונות אשר חיות לאורך שנים רבות זו לצד זו. הגדילה הזו של התוספת לאוכלוסיית הקבע, מתרחשת רק במהלך שמונה החודשים שבהם התיירות פעילה לאורכה של כל השנה.

החלק היווני של מחוז פאמגוסטה בקפריסין חוגג פסטיבלים ואירועי תרבות שונים לאורך השנה, המציגים את המורשת התרבותית העשירה של האזור. הנה כמה מהפסטיבלים הבולטים המתקיימים בצד היווני של מחוז פאמגוסטה:

פסטיבל איה נאפה הבין-לאומי: מתקיים באיה נאפה, הפסטיבל השנתי הזה מתקיים בחודשי הקיץ, בדרך כלל בספטמבר. הוא כולל תוכנית מגוונת של מופעי תרבות, קונצרטים מוזיקליים, ריקודים מסורתיים, תערוכות אמנות ופעילויות בידור אחרות. הפסטיבל מבליט כישרונות מקומיים ובין לאומיים כאחד ומושך אליו מבקרים מקרוב ומרחוק.

מגוון נכסים להשקעה במחוז פמגוסטה

Kataklysmos (פסטיבל המבול): Kataklysmos הוא פסטיבל דתי ותרבותי שנחגג ברחבי קפריסין, כולל בצד היווני של מחוז פאמגוסטה. זה מתרחש בדרך כלל 50 יום לאחר חג הפסחא האורתודוקסי, במהלך חג השבועות, והפסטיבל קשור לסיפור התנכ"י על תיבת נח והמבול. החגיגות כוללות מוזיקה מסורתית, ריקודים, מרוצי סירות, משחקי מים והשלכת מים זה על זה כסמל לטיהור והתחדשות. באזורי חוף כמו איה נאפה ופרוטאראס יש חגיגות קטקליסמוס תוססות.

פסטיבל פרחי פאראלימני: פאראלימני, המכונה "עיר הפרחים", מארח פסטיבל פרחים שנתי המציג את יופיו הפרחוני של הרובע. הפסטיבל מתקיים באביב, בדרך כלל בחודש מאי, כאשר רחובות פאראלימני מעוטרים בתצוגות פרחים תוססות, תערוכות והופעות. המבקרים יכולים ליהנות ממוזיקה חיה, ריקודים מסורתיים ודוכנים לממכר מוצרים מקומיים, אמנות וצמחים.

פסטיבל הקיץ של פרוטאראס: פסטיבל הקיץ של פרוטאראס הוא סדרה של אירועי תרבות ובידור המתקיימים במהלך חודשי הקיץ, בדרך כלל מיוני עד ספטמבר. הפסטיבל כולל קונצרטים, מופעי תיאטרון, תערוכות אמנות, ריקודים מסורתיים ופעילויות אחרות בפרוטראס. הוא מספק הזדמנויות למקומיים ולמבקרים לחוות את סצנת התרבות התוססת של האזור.

פסטיבלים דתיים מסורתיים: פסטיבלים דתיים מסוג זה מתקיימים בכנסיות ובמנזרים ברחבי הצד היווני של מחוז פאמגוסטה. פסטיבלים אלו נחגגים לכבודם של קדושים ספציפיים ולעתים קרובות כוללים תהלוכות דתיות, ליטורגיות ואירועי תרבות המדגישים מנהגים מקומיים, מוזיקה ואוכל מסורתי.

מלאכת יד מסורתית:

למחוז פאמגוסטה יש מסורת עתיקת ימים של ייצור מלאכת יד בעבודת יד. אלה כוללים יצירה של כלי חרס, סלסלות, תחרה ורקמה מסורתית ואף על פי שחלפו שנים רבות אלו עבודות יד שעדיין מתבצעות ומוצגות.

הצד היווני של מחוז פאמגוסטה בקפריסין מציע מגוון אטרקציות תיירותיות המאפשרות למבקרים לחוות ולהבין את התרבות המקומית. הנה כמה אטרקציות בולטות שיכולות לספק תובנות על המורשת התרבותית של האזור:

 • מנזר איה נאפה: ממוקם בלב איה נאפה, מנזר איה נאפה (מנזר ת'לאסאקי) הוא אתר היסטורי ורוחני. נבנה במאה ה-16, המנזר כולל ארכיטקטורה יפה וחצר שלווה. הוא משמש מרכז תרבותי ודתי והוא מקום שבו המבקרים יכולים ללמוד על המסורות הדתיות המקומיות.
 • מוזיאון הפולקלור של איה נאפה: ממוקם בתוך בית מסורתי באיה נאפה, מוזיאון הפולקלור מציע הצצה לאורח החיים הקפריסאי המסורתי. יש בו אוסף של חפצים, כלים, כלי בית, תלבושות ותערוכות הממחישות את המנהגים, המסורות והחיים הכפריים של האזור.
 • טיילת החוף של פרוטאראס: טיילת החוף בפרוטאראס מציעה הליכה מהנה לאורך קו החוף, עם נופים עוצרי נשימה של המים הצלולים. לאורך הטיילת, המבקרים יכולים לחקור את מקומות הדיג המסורתיים הידועים בשם "קרבופטרה" וללמוד על מורשת הדיג המקומית.
 • מרכז התרבות Paralimni: מרכז התרבות Paralimni הוא מרכז לאירועי תרבות, תערוכות והופעות בפראלימני. הוא מארח תערוכות אמנות, קונצרטים, מופעי תיאטרון ואירועים אחרים המציגים כישרונות וביטויים תרבותיים מקומיים. זהו מקום מצוין לשקוע בסצנת האמנות והתרבות המקומית.
 • כפרים מסורתיים: חקר הכפרים המסורתיים במחוז פאמגוסטה, כגון סוטירה וליופטרי, יכול לספק חוויה אותנטית של חיי הכפר הקפריסאי. כפרים אלה מציעים הזדמנות לראות את הארכיטקטורה המסורתית, לבקר בכנסיות מקומיות וליצור אינטראקציה עם המקומיים כדי לקבל תובנות על שגרת החיים והמסורת היום-יומית שלהם.
 • כנסיית אגיה תקלה: כנסיית אגיה תקלה ממוקמת ליד סוטירה, היא קפלה לבנה קטנה על רקע הים התיכון. זהו מיקום ציורי המציג את המורשת הדתית והאדריכלית של האזור.

הרכב אתני

במחוז פאמגוסטה בקפריסין יש אוכלוסייה מגוונת, המורכבת ממוצא אתני. ההרכב האתני של האוכלוסייה במחוז מושפע מגורמים היסטוריים, מהגירות ומחלוקת האי. הקבוצות האתניות העיקריות במחוז פאמגוסטה כוללות:

קפריסאים טורקים: קפריסאים טורקים הם הקבוצה האתנית הגדולה ביותר בחלק הצפוני של מחוז פאמגוסטה, שנמצא בניהולה של הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין (TRNC). יש להם קשרים תרבותיים ולשוניים עם טורקיה.

קפריסאים יוונים: קפריסאים יוונים מהווים חלק ניכר מהאוכלוסייה בחלק הדרומי של מחוז פאמגוסטה, אשר נשלט על ידי הרפובליקה הבין-לאומית של קפריסין. יש להם קשרים תרבותיים ולשוניים עם יוון.

מארונים:

מארונים הם קבוצת מיעוט נוצרית בקפריסין עם שורשים בכנסייה המארונית. הם מרוכזים בעיקר באזור קורמקיטיס שבמחוז פאמגוסטה. לקהילה המארונית יש תרבות ומסורות ייחודיות משלה.

ארמנים:

ישנה קהילה ארמנית קטנה במחוז פאמגוסטה, במיוחד באזורי פאמגוסטה סיטי ואראדיפו. יש להם מורשת תרבותית משלהם והם קשורים לכנסייה האפוסטולית הארמנית.

מיעוטים אחרים:

מחוז פאמגוסטה הוא גם ביתם של קהילות קטנות יותר המייצגות רקעים אתניים שונים, כולל גולים בריטים, אירופאים, אסייתיים ואפריקאים, בין היתר. קהילות אלו תורמות לגיוון התרבותי של המחוז.

חשוב לציין שההרכב האתני של האוכלוסייה יכול להשתנות בין החלקים השונים של מחוז פאמגוסטה עקב חלוקת קפריסין. בחלק הצפוני, בשליטת ה-TRNC, יש אוכלוסייה קפריסאית טורקית בעיקרה, בעוד בחלק הדרומי, הנשלט על ידי הרפובליקה של קפריסין, יש אוכלוסייה קפריסאית יוונית בעיקרה.

מצב סוציו אקונומי

מחוז פאמגוסטה הוא אחד האזורים המגוונים והדינמיים ביותר בקפריסין. אוכלוסייתו מורכבת מאנשים מרקעים סוציו-אקונומיים שונים.

מחוז פאמגוסטה ראה צמיחה מתמדת במעמדו החברתי-כלכלי לאורך השנים. אפשר לייחס צמיחה זו לנהירה של השקעות זרות ומקומיות כאחד, וכן לגידול בתיירות. אוכלוסיית המחוז גדלה באופן משמעותי עקב גידול בהזדמנויות העבודה ושיפור התשתיות. כתוצאה מכך, איכות החיים של התושבים השתפרה באופן משמעותי, עם נגישות רבה יותר לחינוך, שירותי בריאות ושירותים חברתיים אחרים.

כיום רמת המחיה בכל רחבי האי קפריסין ולא רק במחוז פאמגוסטה, היא זולה מהעלויות בישראל בכשלושים אחוז.

מחוז פאמגוסטה הוא ביתם של מגוון רחב של מוסדות חינוך המציעים חינוך איכותי לתלמידיו. מבתי ספר יסודיים ותיכוניים, ועד לאוניברסיטאות ומכללות טכניות בניקוסיה הקרובה, המחוז מספק מגוון רחב של הזדמנויות למידה.

לתלמידים צעירים יותר, במחוז יש גם בתי ספר יסודיים ותיכוניים רבים המספקים חינוך איכותי מבית הספר היסודי ועד לרמת התיכון. בבתי ספר אלה יש מורים מעולים ולכן נשמרת בהם רמת לימודים גבוהה בכל התחומים הבסיסיים וגם במגמות נוספות כמו מוסיקה, ספורט, אמנות ועוד.

סדר הגודל של עלויות מסגרות הלימוד בקפריסין הם:

גני ילדים כ-4,000 אירו בשנה.

בתי ספר יסודיים כ – 5,000 אירו בשנה.

בתי ספר תיכוניים כ – 7,000 אירו בשנה.

הסכומים משתנים מעת לעת.

להלן כמה בתי ספר הממוקמים בצד היווני הקפריסאי של מחוז פאמגוסטה בקפריסין:

Paralimni Lyceum: Paralimni Lyceum הוא תיכון ציבורי הממוקם בפראלימני. אשר מציע חינוך לתלמידים בכיתות י' עד י"ב, בהתאם לתוכנית הלימודים של קפריסין היוונית.

Lyceum Ayia Napa: Ayia Napa Lyceum הוא בית ספר תיכון ציבורי אשר ממוקם באיה נאפה. הוא מעניק חינוך לתלמידים בכיתות י' עד י"ב, בהתאם לתוכנית הלימודים של קפריסין היוונית.

Sotira Lyceum: Sotira Lyceum הוא בית ספר תיכון ציבורי הממוקם בסוטירה. אשר מציע חינוך לתלמידים בכיתות י' עד י"ב, בהתאם לתוכנית הלימודים של קפריסין היוונית.

Gymnasium Paralimni: Paralimni Gymnasium הוא חטיבת ביניים ציבורית הממוקמת בפראלימני. הוא מעניק חינוך לתלמידים בכיתות ז' עד ט', בהתאם לתוכנית הלימודים של קפריסין היוונית.

גימנסיה איה נאפה: גימנסיה איה נאפה היא חטיבת ביניים ציבורית הממוקמת באיה נאפה. היא מציעה חינוך לתלמידים בכיתות ז' עד ט', וזאת בהתאם לתוכנית הלימודים של קפריסין היוונית.

קפריסין היוונית נחשבת לאחד מהיעדים הטובים ביותר ללימודים אקדמאיים בחו"ל, בין היתר בשל סבסוד פעילויות רבות הקשורות באוניברסיטאות ולכן סטודנטים זרים רבים מגיעים ללמוד באזור. כמה מהאוניברסיטאות הבולטות בצד היווני הקפריסאי של האי הן:

 1. אוניברסיטת קפריסין: אוניברסיטת המחקר הציבורית העיקרית בקפריסין וממוקמת בניקוסיה, עיר הבירה. היא מציעה מגוון רחב של תוכניות לתואר ראשון ולתואר שני בתחומים שונים.
 2. האוניברסיטה הטכנולוגית של קפריסין – ממוקמת בלימסול, מתמקדת במחקר יישומי ומציעה תוכניות בתחומים כמו הנדסה, עסקים, מדעי הבריאות ועיצוב.
 3. האוניברסיטה האירופית קפריסין – ממוקמת בניקוסיה, אוניברסיטה פרטית המציעה מגוון של תוכניות לתואר ראשון, לתואר שני ודוקטורט בתחומים כגון עסקים, אומנויות, מדעים, הנדסה ומדעי הבריאות.
 4. אוניברסיטת פרדריק – אוניברסיטה פרטית עם קמפוסים בניקוסיה ולימסול. אשר מציעה תוכניות בתחומים שונים, כמו לדוגמה מנהל עסקים, הנדסה, מדעי החברה ומדעי הבריאות ותחומים נוספים.

ברכב ממחוז פאמגוסטה לאוניברסיטה בניקוסיה זמן ההגעה יהיה כשעה.

המחיה במחוז פאמגוסטה

עלויות המחיה בצד היווני של מחוז פאמגוסטה, קפריסין, יכולות להשתנות בהתאם לגורמים שונים כמו לינה, שירותים, תחבורה, מזון ובחירות סגנון חיים. להלן סקירה כללית של עלויות המחיה הצפויות למי שמגיע לקפריסין:

לינה:

מחירי השכירות של דירות או בתים במחוז פאמגוסטה יכולים להשתנות בהתאם למיקום, גודל ושירותים. באזורים עירוניים כמו פאראלימני או איה נאפה, דירת חדר שינה אחד עשויה לנוע בין 400 ל-600 אירו לחודש, בעוד דירה או בית גדולים יותר יכולים לעלות בסביבות 800 עד 1,200 אירו לחודש. מחירי הנכסים ועלויות השכירות עשויים להיות גבוהים יותר באזורי תיירות ראשיים.

שירותים:

עלות השירותים, כולל חשמל, מים וחימום, תהיה תלויה בגורמים כמו גודל המגורים והשימוש האישי שלך. בממוצע, עלות חשבונות חשמל חודשיים עבור דירה קטנה יכולים לנוע בין 80 ל-150 אירו.

תחבורה:

התחבורה הציבורית ברובע פאמגוסטה היא בדרך כלל משתלמת. כרטיס אוטובוס בכיוון אחד בתוך המחוז יכול לעלות בסביבות 1.50 אירו, בעוד כרטיס חודשי עשוי לנוע בין ארבעים אירו לחמישים אירו. מחירי המוניות משתנים בהתאם למרחק ולשעה ביום. על אף תחבורה הציבורית היעילה, רוב התושבים מעדיפים לנסוע ברכב פרטי .לעומת ישראל, אין בקפריסין עומסים בכבישים או מצוקת חניה.

מזון:

הוצאות המזון עשויות להשתנות בהתאם להעדפות אישיות ולבחירות התזונתיות. בממוצע, תקציב מזון חודשי לאדם יכול לנוע בין 200 ל-300 אירו. עלות של ארוחות במסעדות או בבתי קפה יכולה להשתנות, כאשר ארוחה בסיסית עולה בסביבות 15-10 אירו, בעוד ארוחה בת שלוש מנות לשני סועדים במסעדה בינונית עשויה לנוע בין 60-40 אירו.

בידור ופנאי:

העלות של פעילויות בידור ופנאי, כגון כרטיסים לקולנוע, מנוי לחדר כושר או השתתפות באירועי תרבות, עשויה להשתנות. כרטיסים לסרט עשויים לעלות בסביבות שמונה אירו עד עשרה אירו, בעוד מנוי לחדר כושר יכול לנוע בין שלושים אירו לחמישים אירו לחודש.

מוסדות תרבות

מחוז פאמגוסטה בקפריסין הוא ביתם של מוסדות תרבות רבים המוקדשים לשימור התרבות וההיסטוריה של האזור. מהריסות עתיקות ועד כנסיות, קתדרלות, גלריות לאמנות, מרכזי אומנויות הבמה, מוזיאונים מודרניים. מוסדות תרבות אלו חשובים מכיוון שהם מספקים צוהר ייחודי לאירועי העבר.

מוסדות אלה מציעים למבקרים הזדמנות לחקור ולחוות היבטים שונים של החיים במחוז פאמגוסטה. מארכיטקטורה מסורתית ועד המטבח המקומי, המקומות הללו מספקים הצצה לחייהם של האנשים החיים בסביבה זו ועל פי אוספי החפצים אפשר לראות איך נראו החיים בחלק זה של קפריסין בעבר.

מוסדות אלה מציעים למבקרים הזדמנות לחקור ולחוות היבטים שונים של החיים במחוז פאמגוסטה. מארכיטקטורה מסורתית ועד המטבח המקומי, המקומות הללו מספקים הצצה לחייהם של האנשים החיים בסביבה זו ועל פי אוספי החפצים אפשר לראות איך נראו החיים בחלק זה של קפריסין בעבר.

כלכלה ועסקים

מחוז פאמגוסטה הוא מרכז כלכלי ועסקי חשוב בקפריסין. למחוז יש היסטוריה ארוכה בשל היותו מוקד משמעותי בתחום זה וזאת לאור מיקומו האסטרטגי בצומת הדרכים של אירופה, אסיה ואפריקה. במחוז זה פועלים משרדיהם של חברות וארגונים בין-לאומיים רבים, וגם מספר רב של עסקים מקומיים.

הכלכלה במחוז זה היא מגוונת ביותר. היא כוללת מגזרים כמו תיירות, פיננסים, אנרגיה, ייצור, בנייה, חקלאות ועוד. לאזור יש גם קשרים חזקים עם הכלכלה העולמית, לאור העובדה שהמדינה חברה באיחוד האירופאי ולכן זה הופך אותה ליעד אטרקטיבי להשקעות זרות.

בצד היווני של מחוז פאמגוסטה, שנמצא בניהולה של הרפובליקה של קפריסין, יש כלכלה מגוונת עם מבחר מגזרים התורמים לנוף העסקי שלה. הנה סקירה כללית של הכלכלה והסביבה העסקית בצד היווני של מחוז פאמגוסטה:

תיירות:

מגזר התיירות הוא מניע משמעותי של הכלכלה במחוז פאמגוסטה. האזור מושך אליו מבקרים מרחבי העולם שבאים ליהנות מהחופים היפים של המחוז, מהאתרים ההיסטוריים ומהאטרקציות התרבותיות. יעדי תיירות פופולריים ברובע כוללים את איה נאפה, פרוטאראס ופאמגוסטה סיטי. תעשיית התיירות מייצרת הזדמנויות תעסוקה ומניעה עסקים כמו בתי מלון, מסעדות, בתי קפה, מפעילי טיולים ומתקני ספורט ימי.

מגזר השירותים:

מגזר השירותים, כולל פיננסים, בנקאות, שירותים מקצועיים וקמעונאות, הוא ממלא תפקיד חשוב בכלכלת מחוז פאמגוסטה. במרכזים העירוניים של המחוז כמו פאראלימני ואיה נאפה יש מגוון עסקים המציעים שירותים פיננסיים ומקצועיים, חנויות קמעונאיות ומפעלים מסחריים.

חקלאות:

חקלאות, במיוחד גידול של פירות הדר, זיתים, ירקות וגידולים אחרים, זוהי גם פעילות כלכלית משמעותית במחוז פאמגוסטה. האדמה הפורייה והאקלים הנוח של האזור תומכים בייצור חקלאי, ותורמים לתעסוקה המקומית ולאספקת המזון המקומית.

בנייה ונדל"ן:

מגזרי הבנייה והנדל"ן בולטים במחוז פאמגוסטה, הם מונעים בין השאר על ידי פיתוחים הקשורים לתיירות, פרויקטים למגורים ולתשתיות מסחריות. באזור פועלים חברות בנייה, משרדי אדריכלים ומשרדי נדל"ן, הפונים למשקיעים מקומיים ובין-לאומיים כאחד.

חינוך ומחקר:

מגזר החינוך, כולל בתי ספר, מכללות ואוניברסיטאות, תורם לכלכלת מחוז פאמגוסטה. נוכחותם של מוסדות חינוך מושכת תלמידים מחלקים שונים של קפריסין ומחוצה לה, מה שמוביל לפעילות כלכלית מוגברת במגזרים קשורים.

ארגונים קטנים ובינוניים (SMEs): ארגונים קטנים ובינוניים ממלאים תפקיד חיוני בכלכלה המקומית של מחוז פאמגוסטה. עסקים אלו הם החל בחנויות בבעלות משפחתית, מסעדות ונותני שירות ועד לסטארט-אפים חדשניים. הם תורמים לתעסוקה מקומית ומציעים מגוון סחורות ושירותים לתושבים ולמבקרים.

חיי תרבות ופנאי

מחוז פאמגוסטה הוא יעד תרבות ופנאי עשיר, המציע מגוון אטרקציות למבקרים. מהחופים המדהימים ועד להריסות העתיקות, מעבר לכך יש במחוז זה חיי לילה תוססים, עם שפע של ברים ומועדונים מגוונים.

אפשר ליהנות מפסטיבלים מסורתיים ועד מופעי בידור עכשוויים. תמיד אפשר לטייל בחופים היפים ליהנות מספורט אתגרי כמו שיט, לרכב באופניים ולבקר באתרים ההיסטוריים שכוללים הרבה מאד מונומנטים וגם מהמוזיאונים שלה. ישנן מסעדות רבות המגישות מנות קפריסאיות מסורתיות וגם המטבח הבין-לאומי והשווקים המקומיים מספקים הזדמנות לקנות תוצרת טרייה בכל יום של גידולים מקומיים.

רילוקיישן למחוז פאמגוסטה

בשנים האחרונות ובמיוחד מאז פרוץ מגפת הקורונה, משפחות ישראליות רבות מחפשות שינוי ומחליטות לעזוב את ישראל ולגור ביעד אחר מעבר לים. מעבר למחוז פאמגוסטה בקפריסין יכול להציע מספר יתרונות פוטנציאליים. הנה כמה מהיתרונות באזור:

 1. היסטוריה עשירה ומורשת תרבותית – לפאמגוסטה יש היסטורית ארוכה, עם שפע של מורשת תרבותית וחורבות עתיקות. המגורים בפאמגוסטה מאפשרים למי שעובר לגור בו להיטמע באזור עם היסטוריה עשירה, לחקור אתרים היסטוריים, מוזיאונים ולחוות את השילוב הייחודי של תרבויות וליהנות מהרבה טיולים שהם מאד מסקרנים.
 2. קו חוף וחופים יפים – מחוז פאמגוסטה הוא ביתם של חופים מדהימים וקו חוף ציורי. בין שזה באיה נאפה, פרוטאראס או באזורים אחרים, אפשר ליהנות מהיופי של הים התיכון, להתפנק בספורט ימי, להירגע בחופים ולספוג את השמש וליהנות מהזמן הפנוי.

3.טבע נגיש – לרבות חצי האי קרפס, אזור מרוחק ובתולי הידוע בזכות החי והצומח המגוונים שלו. הוא מספק הזדמנויות לטיולים רגליים, תצפית על חיות בר, והנאה מהשלווה של הטבע. זו הזדמנות לנצל את ימי החופש ואת סופי השבוע לטובת סיורים וטיולים מרהיבים.

 1. הזדמנויות אקדמיות – ישנן אוניברסיטאות איכותיות בניקוסיה הקרובה. זה יכול לאפשר הזדמנויות אקדמיות עבור מי שרוצה להעמיק את לימודיו או ללמוד תחומים חדשים שמסקרנים אותו.
 2. הזדמנויות כלכליות – מחוז פאמגוסטה נהנה מתעשיית התיירות שלו, היוצרת הזדמנויות תעסוקה במגזרים כמו אירוח, שירות ובידור. אם אתם שוקלים לפתוח עסק בתחום המלונאות, המסעדנות, הקמעונאות, או לחפש עבודה במגזרים אלה, פאמגוסטה יכולה להעניק הזדמנויות כלכליות פוטנציאליות.
 3. אורח חיים רגוע – קפריסין, באופן כללי, מציעה אורח חיים רגוע יחסית עם אקלים ים תיכוני נעים. מחוז פאמגוסטה, עם הסביבה היפהפייה של חופי הים וקצב החיים האיטי יותר באזורים מסוימים, עשויה להעניק סביבה שלווה ומהנה לתושבים וזאת לעומת החיים המתוחים בישראל.
 4. השכרת נכס למגורים היא בעלויות נמוכות ביחס לישראל ולכן משפחה יכולה לגור בדירה גדולה ומרווחת באזור מעולה במחוז זה לעומת דירה קטנה בישראל. כמו כן לאחרונה ממש לא זול שם ביחס לתקופה המקבילה לפני שנה.

השקעה בנדל"ן במחוז פאמגוסטה

השקעה בנדל"ן במחוז זה היא כדאית בפן הכלכלי. יש בה מגוון נכסים שמתאימים לצורך קבלת תשואות גבוהות של כ – 5-6 אחוזים, בנכסים למגורים בערים וזאת לאור הדרישה של המשפחות וגם כאשר משכירים שטחי מסחר כמו חנויות שאפשר לקבל עבורם דמי שכירות גבוהים.

באזור זה יש שפע של אופציות לרכישת בתי נופש בסמוך לחופים הקסומים של קפריסין, מה שהופך אותם למקומות אטרקטיביים שיש בהם דרישה מתמדת למקומות לינה לאורך כשמונה חודשים בכל שנה.

האזור חווה צמיחה משמעותית בשנים האחרונות, כאשר משקיעים רבים מבקשים לנצל את הפוטנציאל של אזור זה. ישנן הזדמנויות רבות למי שמחפש להשקיע במחוז פאמגוסטה. החל בבתים יוקרתיים ועד נכסים מסחריים.

הכדאיות הכלכלית של רכישת נכסים בקפריסין

על פי מדגמים סטטיסטיים שונים, אפשר לראות באופן ברור את הכדאיות הכלכלית של רכישת נדל"ן בקפריסין וזאת לאור העלייה המתמדת בצמיחה ובתמ"ג הריאלי במדינה זו מול מדינות אחרות ברחבי אירופה. כאשר הממוצע .

מעבר לכך על פי מדד הנדל"ן של הבנק המרכזי בקפריסין מדד זה עלה בשנת 2021 בשיעור % 3 , אך בשנת 2022 הוא עלה בממוצע באחוז גבוה יותר של כ – % 6 וזאת כיוון שהיה ביקוש מהותי לקניית דירות לאור העובדה שהריביות על ההלוואות הן מסובסדות.

תוכן עניינים

נכסים אטרקטיביים
מחיר: 640,000 €
מחיר: 1,700,000 €
מחיר: 182,000 €

סטטוס: בנוי

מחיר: 188,000 €

רוצים לקבל מידע על אפשרויות השקעה נדל"ן בקפרסין?

מלאו את הפרטים הבאים , ונציג יחזור אליך בהקדם!

אנא בחרו את סוג השירות הרצוי
אולי יעניין אותכם גם:
ניקוסיה
סקירה כללית של מחוז ניקוסיה: השקעה, מגורים ונופש
השקעות נדל"ן בלרנקה: הזדמנות נדירה ליהנות מצמיחה כלכלית...
מבט על העיר פאפוס
מידע שימושי למבקרים ומשקיעים בפאפוס
מחוז לימסול
מידע שימושי למבקרים ומשקיעים בלימסול
הזמנה לוובינר השקעות מעבר לים

יש לכם הון עצמי של 600 אלף ש"ח ואתם מעוניינים בצבירת נכסי נדל"ן מניבים?

יש לנו טיפים בשבילכם איך עושים את זה בקפריסין! מדי כמה שבועות אנו עורכים וובינרים שילמדו אתכם כיצד לזהות עסקאות עם פוטנציאל גבוה, כיצד לגייס הון, וטעויות להימנע מהן ברכישת נכסים.

מלאו את הפרטים הבאים

ונציג יחזור אליך בהקדם!

אנא בחרו את סוג השירות הרצוי, ניתן לבחור יותר מאחד