רוצה לשוחח

פניה בוואטסאפ

פניה במייל

התפוצצות שוק הנדל"ן בקפריסין 2023: פיענוח הזדמנויות נדל"ן בשוק חזק במיוחד

מול אתגרים ומשברים חסרי תקדים, שוק הנדל"ן בקפריסין התגלה כמגדלור של חוסן, והפגין מסלול צמיחה חזק שהפתיע את הצופים מהצד בתעשייה. השווי הכולל של עסקאות הנדל"ן בשנת 2022 זינק ל-5.2 מיליארד אירו, סכומי שוברי שיאים, ורשם עלייה שנתית מרשימה של 27%.

עלייה פנומנלית זו, העולה בהרבה על הרמות שלפני המגפה, מדגישה את הדינמיות והפוטנציאל של שוק הנכסים בקפריסין, מה שהופך אותו לנוף נדל"ני משכנע במיוחד למשקיעים לחקור.

במאמר זה אנו מתעמקים בגורמים העומדים בבסיס הצמיחה יוצאת הדופן הזו, מציעים תובנות מהדוח האחרון של PwC Cyprus, וחושפים את המגמות המתפתחות, המעצבות את שוק הנדל"ן הקפריסאי. נחקור את ההזדמנויות שמציגות סוגי נכסים שונים, ננתח את ההשפעה של משקיעים זרים על שוק זה, את דינמיקת השוק, ונעריך את מצב הבנייה והדינמיקה של האספקה.

בין אם אתה משקיע המחפש הזדמנות עם תשואה גבוהה או משקיף בשוק המעוניין להבין את החוסן של שוק הנדל"ן של קפריסין, מדריך מקיף זה מספק סקירה מפורטת של הנוף הנוכחי והפוטנציאל העתידי.

הבנת שוק הנדל"ן בקפריסין- פריחה חסרת תקדים

סקירה כללית של שוק הנדל"ן

בום נדל"ן בקפריסין

שוק הנדל"ן של קפריסין עשה צעדים משמעותיים בשנת 2022, תוך כדי התמודדות מול האתגרים שמציבים המגיפה העולמית ומשברים גיאופוליטיים. הניתוח של PwC מגלה כי השווי הכולל של עסקאות נדל"ן הגיע לסכום יוצא דופן של כ-5.2 מיליארד אירו בשנת 2022, המסמן עלייה שנתית של 27% ועולה ב-31% מהרמות שלפני המגפה של 2019.

שיא בכמות העסקאות

העלייה היא לא רק במונחי ערך, אלא גם בהיקף העסקאות. בשנת 2022, מספר הנכסים שנסחרו הגיע ל-22,500, עלייה של 12% משנת 2021. צמיחה זו נצפתה במספר מחוזות, כולל לימסול, לרנקה ופאפוס, שחוו עליות דו-ספרתיות שנתיות בהיקפי העסקאות של 18%, 23%, ו-31% בהתאמה. עם זאת, ניקוסיה ופמגוסטה ראו ירידות שוליות של 6% ו-1%, בהתאמה, מה שמצביע על שינויים בשוק ברמה האזורית.

תובנות מתוך הדוח של PwC Cyprus

התפתחות מחירי הנדל"ן

הביקוש הרב, לצד גורמים נוספים, הובילו למגמת עלייה במחירי הנכסים למגורים. על פי מדד הבנק המרכזי של קפריסין (CBC), מחירי הנכסים למגורים צמחו ב-3% בשנת 2021 בהשוואה לשנה הקודמת. מגמה זו נמשכה ברבעון השלישי של שנת 2022, כאשר המחירים רשמו עלייה של 6% בשנה ועלייה של 5% בהשוואה לרבעון הרביעי של 2021. עליית מחירים זו מיוחסת בחלקה לעלייה בביקוש המקומי לדיור ובעלויות הבנייה, כמו גם לביקוש הגובר מצד חברות זרות העוברות דירה לקפריסין.

הזדמנויות נדל"ן

למרות הפסקת תוכנית ה-CIP בנובמבר 2020, שהובילה להתכווצות במגזר הנכסים היוקרתיים למגורים (≥ 1.5 מיליון אירו), נצפתה התאוששות חלקית ב-2022. בשנה זו נרשמו 220 עסקאות למגורים יוקרתיים. נכסים, עלייה שנתית של 36%, המעידה על כך שהמגזר הזה נשאר פעיל.

בסעיפים הבאים, נעמיק בסוגי הנכסים ובטרנדים הספציפיים שמעצבים את שוק הנדל"ן בקפריסין, כמו גם את ההשפעה של עניין זר ודינמיקת שוק.

סוגי נכסים ומגמות

עסקאות דירות ונכסי מגורים יוקרתיים

דו"ח PwC Cyprus מזהה דירות ככוח המניע של השוק. שווי עסקאות הדירות הגיע ל-2.1 מיליארד אירו מדהים בשנת 2022, המסמל עלייה של 42% משנת 2021. הביקוש הזה הונע בעיקר על ידי חברות עם אינטרסים זרים המעונינים להעביר את הפעילות והצוות שלהן לאי, במיוחד באזורי החוף.

בשוק הנדל"ן היוקרתי למגורים (נכסים ≥ 1.5 מיליון אירו), ראינו התעוררות מחודשת של הפעילות. בעוד שביטול תוכנית ה-CIP בנובמבר 2020 הוביל תחילה לירידה בעסקאות יוקרתיות, חלה התאוששות בולטת בשנת 2022. בסך הכל נסגרו 220 נכסי מגורים יוקרתיים, מה שמצביע על עלייה שנתית של 36%.

לדוגמה, משקיע שרכש דירת יוקרה בלימסול לפני מספר שנים יכול היה לראות תשואה משמעותית על השקעתו בשנת 2022 בשל הביקוש הגובר לנכסי מגורים יוקרתיים.

מגזר נכסים למגורים (100 אלף אירו – 300 אלף אירו), מגורים ראשיים ודיור פרטי להשכרה

הפלח הגמיש ביותר בשוק היה נכסי מגורים בטווח של 100,000 – 300,000 אירו, המייצגים מגורים ראשיים ופתרונות דיור פרטיים בשכירות. המספר הכולל של נכסי מגורים בטווח זה הגיע ל-7,600 במהלך 2022, מה שמסמן עלייה של 19% בשנה זו ועלייה של 41%(!!!) בהשוואה לשנת 2019 שלפני המגפה.

יתרה מכך, שווי העסקאות הכולל של מגזר זה עמד על כ-1.3 מיליארד אירו בשנת 2022, צמיחה של 18% בשנה בשנה ועלייה של 66% בהשוואה לשנת 2020! משקיעים שרכשו נכסים בטווח זה לפני מספר שנים, ובעיקר דירות להשכרה פרטית, נהנים כיום מתשואות ניכרות בשל הצמיחה החזקה הזו.

קחו למשל נכס שנקנה ב-200 אלף אירו בניקוסיה ב-2020. עם הצמיחה המתמדת במחירי הנכסים, נכס זה יכול כעת להיות שווה יותר באופן משמעותי, ומציע החזר משמעותי על ההשקעה.

בואו נבחן דוגמה נוספת, הפעם נתמקד בפמגוסטה.

משקיעים שראו פוטנציאל בפמגוסטה ורכשו נכס בטווח של 100,000 – 300,000 יורו לפני כמה שנים, יקצרו כעת את היתרונות של ראיית הנולד שלהם. למרות ירידה שולית בהיקף העסקאות בשנת 2022, הצמיחה הכוללת בשוק הנדל"ן הקפריסאי השפיעה לטובה על ערכי הנכסים בכל המחוזות, כולל פמגוסטה.

לדוגמה, אם משקיע היה קונה נכס למגורים ב-150 אלף אירו בפמגוסטה בשנת 2020, ערכו של נכס זה היה יכול לעלות באופן משמעותי בהתאם למגמת השוק. בהתחשב בצמיחה של 19% בשנה והעלייה של 41% בהשוואה לשנת 2019 שלפני המגפה בטווח המחירים הזה, המשקיע יכול כעת להסתכל על תשואה משמעותית על ההשקעה הראשונית שלו. זה רק מראה שגם באזורים עם פחות פעילות עסקאות, עדיין יש הזדמנויות פוריות לבחון בשוק הנדל"ן בקפריסין.

התעניינות ממשקיעים זרים ודינמיקת שוק

העברת השקעות זרות וסיום תוכנית CIP

שוק הנדל"ן בקפריסין חווה עלייה בהתעניינות מצד משקיעים ממדינות זרות, במיוחד באזורי החוף, מכיוון שחברות מעבירות את הפעילות והצוות שלהן לאי(כ-186 חברות הייטק עברו לקפריסין מאז החלה הרפורמה המשפטית בישראל). התיאבון הגובר הזה של משקיעים זרים היה גורם משמעותי בהעלאת שווי עסקאות הדיור, שהגיעו ל-2.1 מיליארד אירו במהלך 2022, עלייה של 42% בהשוואה ל-2021.

עם זאת, הפסקת תוכנית ההשקעות של קפריסין (CIP) ב-1 בנובמבר 2020 הובילה בתחילה לצמצום רמות הפעילות במגזר הנכסים היוקרתיים למגורים (≥ 1.5 מיליון אירו). למרות זאת, נצפתה התאוששות חלקית בשנת 2022, כאשר בסך הכל נרשמו 220 עסקאות של נכסי מגורים יוקרתיים, המדגימות עלייה שנתית של 36% ומאותתת כי מגזר זה נותר פעיל.

בנייה ודינמיות באספקה

חוסן, פעילות בנייה, היתרי בנייה ומחירי חומרי בנייה

בעוד ששוק הנדל"ן הכולל בקפריסין הראה חוסן יוצא דופן, אתגרים מסוימים נמשכים במגזר הבנייה. העלייה המתמשכת במחירי החומרים נמשכה לאורך 2021 ו-2022, כאשר המחירים גדלו ב-30% בתקופה של שנתיים. עלייה זו, במיוחד במוצרי מתכת, שיבשה את איזוני השוק ואת מגזר הדיור הפרטי/יחיד.

כתוצאה מכך, היתרי הבנייה הואטו במהלך תקופת 2022, ורשמו ירידה שנתית של 5%. ניתן לייחס האטה זו במידה רבה לעליית עלויות חומרי הבנייה ושיבושי אספקה הנובעים ממגיפת ה-COVID-19 ולאחרונה מהמלחמה באוקראינה.

שיבושים באספקה והשפעה על שוק הנכסים בלימסול, לרנקה ופאפוס

שיבושים באספקה ועלויות הבנייה העולות השפיעו על שוק הנדל"ן באזורים מסוימים יותר מאשר באחרים. לימסול, לרנקה ופאפוס חוו עליות דו ספרתיות שנתיות במונחים של היקף העסקאות (18%, 23% ו-31%, בהתאמה). תחומים אלו הצליחו לשמור על ביצועי שוק חזקים למרות האתגרים העומדים בפני מגזר הבנייה.

מנגד, המחוזות ניקוסיה ופמגוסטה חוו ירידות שוליות של 6% ו-1% בהתאמה, ואולי משקפים את ההשפעה של עלויות בנייה ושיבושי אספקה על מחוזות אלו.

שוק הנדל"ן בקפריסין הפגין חוסן יוצא דופן בשנים האחרונות, כאשר עמד בפני האתגרים שהציבה מגיפת ה-COVID-19, סיום ה-CIP והסלמה במחירי חומרי הבנייה. למרות המכשולים הללו, השוק חווה צמיחה משמעותית, עם נפחי עסקאות וערכי שיא גבוהים במגזרים שונים, במיוחד באזורי החוף.

מגזר הנדל"ן למגורים, במיוחד בטווח המחירים של 100,000 – 300,000 אירו, הראה חוזק יוצא דופן, המונע על ידי ביקוש חזק למגורים ודיור בשכירות פרטית, כמו גם הגברת העניין הזר בהקשר של העברות חברות. ביצועים חזקים אלה תורגמו להזדמנויות השקעה מוצקות עבור משקיעים מקומיים וזרים כאחד.

יתר על כן, מגזר הבנייה, למרות האתגרים שלו, הראה גם סימנים של חוסן, עם שטח פנים מורשה לפיתוח משרדים ונל"ן מסחרי, יותר מהכפיל את עצמו במהלך 2022 בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2021. זה מדגיש את התיאבון הגובר לשטחי משרדים, מונע על ידי חברות זרות העוברות לקפריסין.

לסיכום, שוק הנדל"ן בקפריסין ממשיך להציג הזדמנויות השקעה אטרקטיביות על רקע חוסנו וביצועיו החזקים על פני סוגי נכסים ומגזרי נכסים שונים. יכולתו של השוק להסתגל ולהתגבר על אתגרים, יחד עם מיקומו הגיאוגרפי האסטרטגי, צפויה להמשיך למשוך משקיעים מקומיים וזרים בגלל מספר סיבות ובמיוחד עבור אלה אשר מחפשים הזדמנויות משתלמות בשוק נדל"ן משגשג.

נכסים אטרקטיביים

מחיר: 330,750 €
מחיר: 477,000 €
מחיר: 390,000 €

יש לכם שאלות?

השאירו לנו פרטים וניצור קשר בהקדם

בחרו מתי נוח לכם שנחזור אליכם

אולי יעניין אותכם גם:

היתרונות של רכישת דירה על הנייר בקפריסין
סקירה כללית של מחוז פמגוסטה בקפריסין
נמל לרנקה
מידע שימושי למבקרים ומשקיעים ובלרנקה
מבט על העיר פאפוס
מידע שימושי למבקרים ומשקיעים בפאפוס

הזמנה לוובינר השקעות מעבר לים

יש לכם הון עצמי של 600 אלף ש"ח ואתם מעוניינים בצבירת נכסי נדל"ן מניבים?

יש לנו טיפים בשבילכם איך עושים את זה בקפריסין! מדי כמה שבועות אנו עורכים וובינרים שילמדו אתכם כיצד לזהות עסקאות עם פוטנציאל גבוה, כיצד לגייס הון, וטעויות להימנע מהן ברכישת נכסים.

מלאו את הפרטים הבאים

ונציג יחזור אליך בהקדם!

אנא בחרו את סוג השירות הרצוי, ניתן לבחור יותר מאחד