רוצה לשוחח

פניה בוואטסאפ

פניה במייל

מידע למשקיעים בקפריסין

חוות דעתם של המומחים באשר לעתיד ההשקעות בקפריסין

משקיעים מאוד אופטימיים באשר לאטרקטיביות של קפריסין לשנים הקרובות.

הנימוק המוביל הינו באמונה שלהשקעות בקפריסין יש לאן לגדול ולהשתפר.

זהו המסר המרכזי בסקר על כלכלת קפריסין שבוצע ופורסם בנובמבר 2020 ע"י חברת החשבונאות הבינלאומית EY.

עוד מראה הסקר את הירידה התלולה בהשקעות זרות בפרוייקטים והשקעות ברחבי אירופה.

יחד עם זאת, המשקיעים ממשיכים לגלות עניין הולך וגדל בהשקעות בקפריסין וזאת למרות מגיפת ה COVID-19 שכן קפריסין, למרות המצב, הצליחה לשמור על מעמדה בכול הקשור לעניין השקעות.

בראש הנימוקים באשר ל"מדוע קפריסין" ציינו הנסקרים את איכות החיים, טלקומוניקציה, תשתיות, יציבות כלכלית, פוליטית וסוציאלית כגורם מושך ומסייע להשקעות.

הסקר נערך ב 2020 באופן טלפוני וקהל היעד היה כ 100 "בעלי החלטה" בחברות בינלאומיות ב 16 מדינות.

למדו עוד על השקעות נדל"ן בקפריסין

מדד הנכסים למגורים ברבעון הראשון של שנת 2020

מדד הנכסים למגורים עלה ב 1.8% ברבעון הראשון של שנת 2020 וזאת על פי פרסומים של הבנק המרכזי בקפריסין שראו אור בתאריך 20/8/20.
מהנתונים עוד עולה כי שיעור העלייה היה מתון יותר מאשר בשני הרבעונים האחרונים של 2019 כאשר עליית מדד המגורים עלתה ב 2.8%. ברבעון השלישי והרביעי של 2019, עלה מדד המגורים ב 2.2%.

לסקירה נרחבת אודות מדד הנכסים למגורים  לחץ כאן .

דו"ח מדינה קפריסין 2019 – הנציבות האירופית

ההתאוששות הכלכלית של קפריסין יצרה תנאים נוחים לתיקון חוסר האיזון המקרו הכלכלי וביצוע רפורמות מבניות כדי לקיים צמיחה לטווח הארוך.

קפריסין נקטה צעדים גדולים להפחתת הלוואות שאינן מבצעות ביצועים ויצרה את התנאים הנכונים להתפתחות כלכלית ויצירת רפורמות בתחומי מפתח.

השקעה באנרגיה סביבתית, במגזר ציבורי, רפורמות בענפי החינוך והבריאות, שוק העבודה וחדשנות, כל אלו הגדילו את התפוקה והביאו למודל צמיחה של קפריסין שכעת פחות פגיעה להשפעות של הסביבה החיצונית.

העוני ואי השוויון ממשיכים לרדת ומגיעים כמעט לרמות לפני המשבר של שנת 2012.

שוק הנד"לן התאושש בזכות השקעה וביקוש פרטי.

מימון תזרים חזק של הון זר בתיירות , מגורים ובנייה, היו התורם העיקרי לצמיחה הכלכלית בקפריסין שממשיכה מאז להיות יציבה.

היום, יותר מאי פעם, קפריסין הינה המקום הנכון להשקעות נדל"ן, הן בשל שפע ההזדמנויות, מדיניות מוצהרת לעידוד השקעות זרות ותיירות וזאת בצד מדיניות מס לעידוד השקעות ומשקיעים.

לסקירות מקרו ופרסומים כלכליים לחץ כאן

כלכלת קפריסין

קפריסין חברה באיחוד האירופי מאז מאי 2004 ואימצה את האירו כמטבע הלאומי בינואר 2008. במהלך חמש השנים הראשונות לחברות באיחוד האירופי צמחה כלכלת קפריסין בשיעור ממוצע של כ -4%, כאשר האבטלה בין 2004 ל -2008 הייתה בממוצע כ -4%. עם זאת, המשק התגלגל למיתון בשנת 2009 כאשר המשבר הפיננסי העולמי המתמשך והביקוש הנמוך פגעו בענפי התיירות והבנייה. ביולי 2012 הפכה קפריסין לממשלה החמישית בגוש היורו בבקשה לתכנית חילוץ כלכלית מהנציבות האירופית, הבנק המרכזי האירופי והקרן הבינלאומית המוניטרית הידוע בכינוי "טרויקה ".זמן קצר לאחר בחירתו של הנשיא ניקוס אנסטסיאד בפברואר 2013, קפריסין הגיעה להסכם עם הטרויקה על חילוץ בסך 13 מיליארד דולר שהביא לסגירת בנק לתקופה של שבועיים והטלת פיקוח על ההון שנשאר עד אפריל 2015. שני הבנקים הגדולים בקפריסין התמזגו והגוף המשולב הופץ מחדש באמצעות המרה של כמה פיקדונות בבנקים גדולים למניות והטלת הפסדים על מחזיקי האג"ח בבנקים. בדומה למדינות אחרות באיחוד האירופי, הטרויקה התנתה את ההצלה בהעברת רפורמות פיננסיות ומבניות והפרטה של חברות בבעלות המדינה. לסקירה נרחבת בנושא כלכלת קפריסין לחץ כאן .  

מערכת המיסוי ליחידים וחברות בקפריסין

כידוע, מדיניות המס של קפריסין מאפשרת הטבות מס משמעותיות לפרטיים וחברות. גם נהלי פתיחת חברות, הפרוצדורות הנלוות והאגרות, נחשבים לליברלים ביותר. יחד עם זאת, קפריסין וישראל טרם חתמו על אמנת מס.
נתון זה משמעותי ביותר ככול שמדובר במשקיעים יחידים, משקיעים בתשתיות, משקיעי תשואה ומשקיעים במוצרים אשר מבקשים להיכנס גם לנתחי שוק עם מדינות אשר אינן מקיימות יחסי מסחר / יחסים דיפלומטיים עם ישראל.
צפיה בדו"ח 2019 של חברת רואי החשבון הבינלאומי דלויט, תספק את האינפורמציה הנדרשת לכול סגמנט מס. יחד עם זאת, מומלץ כי לפני קבלת החלטות בתחום המיסוי בקפריסין והסינרגיה שלו עם מערכת המס הישראלית, להתייעץ עם יועצי המס הרלוונטיים, בארץ ובחו"ל. קבוצת RD תשמח להפנות את המעוניינים לקבלת ייעוץ מיסוי הן בארץ והן בקפריסין.

לסקירה נרחבת בנושא מערכת המיסוי לחץ כאן

אז מה אנחנו עושים עבורכם?

אנחנו מעמידים לרשותכם את מערכת הקשרים הענפה שלנו בארץ ובקפריסין, מפשטים עבורכם את התהליך, מצמצמים את הבירוקרטיה הכרוכה בתהליך רכישת דירה בחו"ל מחודשים ארוכים למספר ימים בודדים וזאת על מנת לחסוך לכם זמן וכסף רב ולמעשה הופכים את המסע לרכישת הנכס לחוויה נעימה ומונגשת. 

תשלומי מע"מ בקפריסין על נכסי נדל"ן

מע"מ על נדל"ן בקפריסין יחול אך ורק על בניה חדשה וזו ש"על הנייר" (לא לנכסים מיד שניה).
חוקי המס הקפריסאים מאפשרים לרוכש נכס חדש/על הנייר, לפנות בבקשה לתשלום מע"מ מופחת בשיעור של 5% במקום 19%. פעולה זו מתבצעת ע"י עורכי הדין של הרוכש.

יחד עם זאת, על מנת להנות מהפטור, יש לעמוד במספר תנאים:

  • הרוכש אינו בעלים של נכסים אחרים אשר בהם הוא מבקש לעשות שימוש למגורי קבע
  • הנכס שנרכש מהווה את נכס המגורים העיקרי והקבוע בפועל!!
  • ככול שבעל הנכס שקבל אישור למע"מ מופחת בשיעור 5%, והחליט למכור את הנכס לפני תום 10 שנים, יהיה עליו להשלים את הפרשי המע"מ באופן יחסי לתקופה בה החזיק בנכס או עד ליום בו סיים להתגורר בנכס, המוקדם מבניהם.
  • כאשר הנכס הינו בבעלות חברה מקומית (CY Domiciled), כמו שמקובל, ניתן לבצע קיזוז במע"מ מול הוצאות אחרות אשר חל עליהם חוק המע"מ. יחד עם זאת, ישנם שיקולים אחרים ונוספים של בעד לפתוח חברה או שלא, והדילמה הזאת אמורה להיענות בהתייעצות אחת מול מומחי המס בישראל/קפריסין, בכפיפות למבנה תיק המס האישי של הרוכש.

הרשויות, אגב, מבצעות בדיקות רנדומאליות לסקטור הנדל"ן שקיבל פטור מע"מ חלקי.

באשר לדירות מיד שניה-עליהן לא חל חובת תשלום מע"מ, יחד עם זאת, חל עליהן תשלום "עמלת העברה" (Transfer Fee). תשלום זה נקבע בטבלת עמלות פרוגרסיבית כאחוז מערך הנכס ביחס לשוויו בעת המכירה על פי פסיקתו של שמאי המקרקעין הראשי של מחלקת רישום המקרקעים בקפריסין." 

לסקירה נרחבת בנושא מיסוי נדל"ן בקפריסין לחץ כאן 

מועצת הכלכלה והתחרותיות של קפריסין

מועצת הכלכלה והתחרותיות של קפריסין היא גוף מייעץ עצמאי, שהוקם על ידי החלטת מועצת השרים ביוני 2018. המועצה מבצעת את תפקידי הועדה הפרודוקטיבית הלאומית והמנדט שלה כולל את האחריות שצוינה בהמלצת מועצת השרים.
בראשות המועצה עומד מר ט. קלרידס, שר האוצר לשעבר של קפריסין. 
המועצה פועלת באופן אוטונומי ועצמאי, בשקיפות מלאה, ומפרסמת את כל המלצות המדיניות שלה לממשלה וכן דוחות שנתיים על פעילותה.
המועצה מבצעת ניתוח מדיניות, בהתייעצות עם בעלי עניין מרכזיים ומשתמשת במומחים חיצוניים במידת הצורך, במטרה לספק המלצות לממשלה לרפורמות מתאימות שמטרתן לשפר את התחרותיות ואת התפוקה של המשק.לסקירה נרחבת בנושא מועצת הכלכלה והתחרותיות של קפריסין והדו"ח השנתי 2019 לחץ כאן  

קפריסין – שחקנית אירופאית מובילה

הצמיחה הכלכלית של קפריסין ממשיכה לעלות על כל הציפיות, וכאחת מכלכלות גוש האירו הצומחות במהירות, העדיפות של המדינה הינה להבטיח את המומנטום על ידי שיפור היעילות, יישום הרפורמות וחיזוק ביטחון המשקיעים. 
קפריסין המשיכה לצמוח בשנים האחרונות. המדינה הקטנה באיחוד האירופי הצליחה יותר מהציפיות הבינלאומיות וביססה את מעמדה ככלכלה שמגדירה את עצמה ומשגשגת. קפריסין התאוששה במהירות לאחר המשבר הכלכלי של 2013, בזכות רפורמות לבנייה מחדש ולגיוון הכלכלה. שמירה על היתרון התחרותי שלה היא בראש סדר העדיפויות וממשלת קפריסין הפרו-עסקית נחושה להמשיך ולשחרר את הכוחות היצרניים של כלכלתה כדי להשיג את חזונה של מדינה טכנולוגית המתמקדת בחדשנות.לסקירה נרחבת בנושא  לחץ כאן   

ציון הכלכלה החופשית – קפריסין

ציון החופש הכלכלי של קפריסין הוא 68.1, מה שהופך את כלכלתה לאחת מ -44 הכלכלות החופשיות במדד 2019.
הציון הכולל שלה עלה ב -0.3  עם שיפורים בחופש העבודה , שלמות הממשלה וירידה חדשה בהוצאות ממשלתיות בזכות אפקטיביות משפטית.
קפריסין מדורגת במקום ה -22 מבין 44 מדינות באזור אירופה, והציון הכללי שלה נמצא מעט מתחת לממוצע האזורי אך הרבה מעל הממוצע העולמי.
למרות שההתאוששות הכלכלית לאחר המשבר הפיננסי הושרשה היטב, ההתקדמות הואטה ברפורמות שביצעה הממשלה לשיפור משמעת הכספים ורפורמות מבניות אחרות כמו מכירת נכסי מדינה לשיפור היעילות של מפעלים בבעלות המדינה וגיוס כספים לצמצום חוב ציבורי.
הליכים לא יעילים של בית משפט לפשיטת רגל עיכבו סילוק של כמה הלוואות שאינן מבצעות ביצועים.
קפריסין מצליחה במיוחד בסחר חופשי וחופש כספי .
המסגרת הרגולטורית יחסית ברורה ויעילה, והמגזר הפיננסי התייצב.
לסקירה נרחבת בנושא ציון הכלכלה החופשית לחץ כאן.

שוק הנדל"ן בקפריסין – תובנות

מגזר הנדל"ן ממשיך למלא תפקיד מרכזי בכלכלה הקפריסאית. לכן חברת KPMG בקפריסין – חברת ביקורת מס וייעוץ, מציגה דו"ח תובנות של הכלכלה הקפריסאית ושוק הנדל"ן המקומי. הדו"ח מספק סקירה כללית של הכלכלה הקפריסאית והערכה של ביצועי ענף הנדל"ן במהלך 2018. עם התגברות על האתגרים של השנים האחרונות הכלכלה הקפריסאית המשיכה להפגין צמיחה יציבה ושמרה על מצבה כאחת הכלכלות ההולכות וגדלות במהירות רבה ביותר באיחוד האירופי.

הדו"ח מתעמק בתנאים הכלכליים המרכזיים ומספק תובנות חשובות לביקוש והיצע, מגמות מפתח והתפתחויות מגזריות בולטות. הדו"ח מאיר עיניים ושימושי בתמיכה בהחלטות עסקיות עתידיות הקשורות למגזר הנדל"ן בקפריסין.
לסקירה נרחשבת של הדו"ח לחץ כאן 

רכישת נכסים בקפריסין לאזרחים שאינם אזרחים אירופים

סוגיה זו מעסיקה ישראלים רבים אשר אינם מצוידים בדרכונים אירופים. בהתאם לחוק הקפריסאי, חלות הגבלות לרכישת נכסי נדל"ן ע"י אזרחים שאינם אזרחי האי (החלק היווני) וממלא אינם אזרחים אירופאים.

יחד עם זאת ובמגמה לעודד את ענף הנדל"ן הקפריסאי, ממשלת קפריסין מאפשרת לתושבי חוץ לרכוש נכס בודד למגורים. באשר לנכסים נוספים, ככל שהמשקיע מעוניין לרכוש, ניתן לשקול הקמתה של חברה מקומית אשר תהיה "הבעלים" של הנכסים הנוספים אותם מעוניין המשקיע לרכוש. ככל שבעל הנכס הלך לעולמו, יורשיו החוקיים יוכלו להעביר את הנכס על שמם ללא הגבלות ו/או הצורך בהיתרים כלשהם.

יחד עם זאת, על מנת להגן על זכויות היורשים, מומלץ לבצעה צוואה מקומית אצל עורך דין מקומי (עלות ממוצעת של כ 100 אירו), ובכך להבטיח "העברה חלקה" של הנכס ליורשים החוקיים. הערה: מידע זה אינו מחליף ייעוץ משפטי מקצועי ומומלץ לתקף מידע זה על דרך יישומו באמצעות בעלי המקצוע הרלוונטיים.

מידע לתוכניות מימון למשקיעים

התוכניות התחרותיות של האיחוד האירופי הן תוכניות הממומנות ישירות מתקציב האיחוד האירופי ומטרתן לתרום ליישום מדיניות האיחוד.
לפורטל תוכניות מימון לחץ כאן 

הקרן הקפריסאית ליוזמה עסקית

הקרן ליוזמה עסקית הוקמה כדי לתמוך ולחזק את היזמות במדינה על ידי שיפור הגישה למימון לעסקים קטנים ובינוניים (SME).
לסקירה נרחבת אודות הקרן לחץ כאן 

קרן המחקר והחדשנות

קרן המחקר והחדשנות (RIF) היא הרשות הלאומית האחראית על תמיכה וקידום מחקר, פיתוח טכנולוגי וחדשנות בקפריסין. מאז הקמתה פיתחה הקרן פעילויות נרחבות ברמה הלאומית, האירופאית והבינלאומית, תוך התמקדות חזקה בפיתוח תוכניות מחקר לאומיות וכן בייצוג של קפריסין בתוכניות וארגונים אירופיים ובינלאומיים.
לסקירה נרחבת אודות הקרן לחץ כאן 

סטארט-אפ בקפריסין

ישות המערכת האקולוגית בקפריסין שמהווה את שיאה של מאמצי המערכת האקולוגית לממש את ההתחייבות של קהילת הסטארט אפ,
על ידי אנשים המאמינים בכוח היצירתי של סטארטאפים וחדשנות לקידום את קפריסין.
לסקירה נרחבת אודות הסטארט אפ לחץ כאן 

קידום ההשכלה הגבוהה בקפריסין

ממשלת קפריסין מכריזה על קידום תכנית למצב את מוסדות ההשכלה הגבוהה בקפריסין,
לנוכח רמתם הגבוהה, כחלק מהמאמצים לעידוד סטודנטים מחוץ לקפריסין, להגיע ללמוד במוסדות הללו.
לסקירה נרחבת לחץ כאן 

מצגות על השקעות נדל״ן בקפריסין

רוצים לקבל מידע על אפשרויות השקעה נדל"ן בקפסין?

מלאו את הפרטים הבאים , ונציג יחזור אליך בהקדם!

הזמנה לוובינר השקעות מעבר לים

יש לכם הון עצמי של 600 אלף ש"ח ואתם מעוניינים בצבירת נכסי נדל"ן מניבים?

יש לנו טיפים בשבילכם איך עושים את זה בקפריסין! מדי כמה שבועות אנו עורכים וובינרים שילמדו אתכם כיצד לזהות עסקאות עם פוטנציאל גבוה, כיצד לגייס הון, וטעויות להימנע מהן ברכישת נכסים.

מלאו את הפרטים הבאים

ונציג יחזור אליך בהקדם!

אנא בחרו את סוג השירות הרצוי, ניתן לבחור יותר מאחד